About Cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies.

2015 Results

Alresford

Candidate Party Votes
Gary Scott - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 828
Angela Rothwell Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 265
Terry Ripo Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 110

Alton Park

Candidate Party Votes
Peter Cawthron - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 794
Alex Porter - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 641
Graham Caines Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 465
Delia Aldis Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 455
Brian Mersh Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 400
Mary Mersh Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 340

Ardleigh and Little Bromley

Candidate Party Votes
Neil Stock - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 985
Pamela Watson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 288

Beaumont and Thorpe

Candidate Party Votes
Daniel Land - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 902
Chris Cotter Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 272
Alan Roebuck Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 169

Bockings Elm

Candidate Party Votes
John Chittock - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1180
Ted Whitmore - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 869
Siggy Challinor Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 815
Stuart Morgan Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 724
Colin Watson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 362
Fiona Hayes Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 349

Bradfield, Wrabness and Wix

Candidate Party Votes
Zoe Fairley - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 723
Mark Morsley Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 399
Graham Ford Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 273

Brightlingsea

Candidate Party Votes
Jayne Chapman - Winner No description given 2451
Graham Steady - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 2185
Karen Yallop - Winner No description given 1520
Alan Goggin Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1473
Vivien Chapman Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1197
Elizabeth Edey Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 786
Carol Carlsson Browne Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 633
Bev Maltby Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 633
Rebecca Collis Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 464

Burrsville

Candidate Party Votes
Mick Skeels - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 531
Pam Sambridge Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 520
Wayne Tearle Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 146
Chris Southall Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 80

Frinton

Candidate Party Votes
Giles Watling - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1269
Nick Turner - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1137
Terry Allen Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 701
Jack Parsons Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 681
Susan Morley-Souter Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 246
Mark Morley-Souter Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 230

Golf Green

Candidate Party Votes
Kevin Watson - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1185
Roy Raby - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1135
Dan Casey Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 618
Nick Brown Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 508
Beverley Moule Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 425
Anne Alexander Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 412

Great and Little Oakley

Candidate Party Votes
Tom Howard - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 405
Steve Harriss Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 319
Andy Erskine Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 261
John McAllister Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 166

Great Bentley

Candidate Party Votes
Lynda McWilliams - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 785
Robert Taylor Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 304
Louise Armstrong Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 130

Hamford

Candidate Party Votes
Anne Davies - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 917
Mark Platt - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 829
Vanda Watling Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 761
Christopher Shepherd Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 652
Iris Johnson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 504
Paul Clifton Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 341
Bryan Whitcomb Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 229

Harwich East

Candidate Party Votes
Ivan Henderson - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 686
Angela Petre Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 370

Harwich East Central

Candidate Party Votes
Garry Calver - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 946
Barry Brown - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 758
Dave McLeod Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 757
Robert Day Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 698
Simon Ashley Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 678

Harwich West

Candidate Party Votes
Ricky Callender - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 865
John Brown - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 779
Pamela Morrison Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 761
Sean Fay Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 710
John Hawkins Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 673
John Thurlow Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 668

Harwich West Central

Candidate Party Votes
Jo Henderson - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1206
Maria Fowler - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 988
James Howard Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 921
Susannah Howard Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 880

Haven

Candidate Party Votes
Joy Broderick - Winner Holland Residents' Association 1041
Andrea Cossens Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 257

Holland and Kirby

Candidate Party Votes
Mark Cossens - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 956
Robert Bucke - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 850
Richard Everett Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 820
Pamela Walford Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 766
Karl Whillier Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 617
Chris Keston Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 476
Dave Bolton Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 274

Homelands

Candidate Party Votes
Laurie Gray - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 583
Mick Page Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 535

Lawford

Candidate Party Votes
Val Guglielmi - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1190
Andy Baker - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1143
Richard Kenny Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 580
Jo Richardson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 476
Eleanor Gordon Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 399

Little Clacton and Weeley

Candidate Party Votes
Jeffrey Bray - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 984
Mike Brown - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 897
Anita Bailey Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 836
Sandy White Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 710
Peter De-Vaux Balbirnie Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 494
Mavis De-Vaux Balbirnie Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 430

Manningtree, Mistley, Little Bentley and Tendring

Candidate Party Votes
Alan Coley - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1299
Carlo Guglielmi - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1245
Duncan Gordon Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 782
Cameron Scott Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 675

Peter Bruff

Candidate Party Votes
Lis Bennison - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 836
Andrew Pemberton - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 679
Gwen Mitchell Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 652
Sara Richardson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 538
Joseph Freebody Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 360
Rob Harper Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 252

Pier

Candidate Party Votes
Paul Honeywood - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 618
Mohammad Javid Khan - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 609
Graham Townley Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 607
Sue Honeywood Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 591
Wendy Davidson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 473
Gary McNamara Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 432

Ramsey and Parkeston

Candidate Party Votes
Tanya Ferguson - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 390
Anthony Colbourne Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 389
Charlie Powell Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 278

Rush Green

Candidate Party Votes
Mary Newton - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 870
Leonard Sibbald - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 751
Danny Mayzes Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 540
Andy Wood Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 439
Pia Smith Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 385
Steve Smith Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 357

St Bartholomew's

Candidate Party Votes
Colin Winfield - Winner Holland Residents' Association 1903
KT King - Winner Holland Residents' Association 1868
Alan Bailey Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 553
Lizi Ninnim Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 403

St James'

Candidate Party Votes
John Hughes - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 933
Chris Griffiths - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 848
Maurice Alexander Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 770
Teresa O'Hara Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 741
Denis Barry-Smith Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 385
Tony Fawcett Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 244

St John's

Candidate Party Votes
Mick Skeels - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1234
Chris Amos - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 818
Bernard Leatherdale Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 680
Samantha Atkinson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 503
Eve Casey Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 348
Rosie Dodds Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 241

St Mary's

Candidate Party Votes
John Hones - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1081
Mark Stephenson - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 973
Richard Bleach Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 593
Eileen Sills Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 580
Clive Baker Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 465
Norman Jacobs Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 435

St Osyth and Point Clear

Candidate Party Votes
Michael Talbot - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 1159
John White - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 1059
Rita Bailey Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 635
Kristian Brown Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 579
Tracey Osben Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 362
Jon Salisbury Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 273

St Paul's

Candidate Party Votes
John Mooney - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 944
Andy Massey - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 838
Pierre Oxley Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 766
Mike Vaughan-Chatfield Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 760
Ann Oxley Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 754
Jonathan Wright Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 611

Thorrington, Frating, Elmstead and Great Bromley

Candidate Party Votes
Rosemary Heaney - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1613
Fred Nicholls - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1502
Janet Smith Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 625
Rosemary Smith Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 611

Walton

Candidate Party Votes
Bridget Poonian - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 759
Margaret Delyth Miles - Winner Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 618
Ben Smith Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 544
Antony Pugh Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 459
Gary Henderson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 338
David Oxley Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 337
Jack Robertson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 327
Keith Henderson Harwich and Manningtree Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 325

Keep in touch with local news

Sign up for email alerts